Post on 06-Jan-2016
description
transcript
ESTRUCTURA I COMPONENTS DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES
“UUDD”
Professor: Jaume Casamort Ayats
CONCEPTE D’UNITAT DIDÀCTICA “UD”
La UD és un conjunt de sessions pedagògicament programades, i que fan referència a un procés d’ensenyament/aprenentatge, més o menys llarg, tancat, complet i que s’articula al voltant d’un eix temàtic
integrador.
La UD ha de respectar les prescripcions normatives de l’àrea o matèria a la que pertany i ha de contemplar tots els elements
curriculars fonamentals.
La “UD” es pot dividir en parts o subunitats més petites, concretes i específiques.
UNITATS DIDÀCTIQUES CURS SESSIONS UNITAT DE PROGRAMACIÓ
UD VOLEIBOLUD BÀSQUET
UD FUTBOL SALAUD HANBOL
1R ESO2N ESO3R ESO4T ESO
15151515
ESPORT COL·LECTIUS60 SESSIONS/280
UD BÀSQUET (15 Sessions)
1.- Tècnica individual (10 Sessions)
2.- Tàctica elemental i principis competitus (5 Sessions)
La “UD” pot agrupar-se amb altres unitats de la mateixa naturalesa formant unitats de programació més amples.
CONCEPTE D’UNITAT DIDÀCTICA “UD”
EL DEPARTAMENT O SEMINARI D’EDUCACIÓ FÍSICA ÉS EL RESPONSABLE DE LA PLANIFICACIÓ I PROGRAMACIÓ DE L’ÀREA DE L’EF
I DEL DESENVOLUPAMENT I LA IMPLEMENTACIÓ DE LES “UUDD”
PRIMER NIVELL CONCRECCIÓ: “Departament d’Educació de la Generalitat de Catalunya”
Legislació educativa i decrets curriculars vigents.
SEGON NIVELL DE CONCRECCIÓ: “IES/Centre Docents”
Projecte Curricular de Centre (PCC)
Projectes Curriculars d’etapa/cicle/curs PC d’ESO, BAT, CF, ERE.
TERCER NIVELL CONCRECCIÓ: “Departaments Didàctics/Seminaris”
Projecte Curricular d’Àrea PC de Matemàtiques, PC de Ciències Naturals, ...
“Departament o Seminari d’EDUCACIÓ FÍSICA ”
“Projecte Curricular de l’Àrea de l’Educació Física”PC d’etapa/cicle/curs ESO, Batxillerat, CF, Estudis tècnics esportius
UUDD UNITATS DE PROGRAMACIÓ
QUART NIVELL DE CONCRECCIÓ: “ PROFESSORAT” LES SESSIONS
ESTRUCTURA DE LA UNITAT DIDÀCTICA
I.- TÍTOL / NOM II- JUSTIFICACIÓ
III.- OBJECTIUS/COMPETÈNCIES IV.- CONTINGUTS
V.- METODOLOGIA VI.- ACTIVITATS VII.- AVALUACIÓ
VIII.- ADAPTACIONS CURRICULARS IX.- DOCUMENTACIÓ I BIBLIOGRAFIA
X.- SESSIONS
SESSIONS
UNITATS
D’APRENENTATGE
Pràctiques/teòriques/avaluatives/especials
TÍTOL O NOM DE LA “UNITAT DIDÀCTICA”
La UD ha d’identificar-se amb un nom o títol.Això ens permetrà
DIFERENCIAR i RELACIONAR la “UD” amb les altres “UUDD” de l’àrea o matèria.
Establir els OBJECTIUS i les COMPETÈNCIES de la “UD”, tant generals com específiques.
Determinar la DURADA de la “UD”. Número de sessions X/280.
TEMPORITZAR la “UD dins de l’etapa: curs, trimestre, setmanes i dies.
Proposar les ORIENTACIONS METODOLÒGIQUES i DOCIMOLÒGIQUES de la UD.
Estructurar internament i seleccionar LES ACTIVITATS FORMATIVES de la UD
JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICAEl “perquè” de la seva elecció
Aspectes pedagògicsContribució a l’educació i a la formació de l’alumnat
Adequació al perfil individual i social de l’alumnatCaracterístiques físiques, motrius, psicològiques, socials,
interessos, actituds, necessitats, etc.
Relacions amb el marc curricularCurrículum oficial, projecte educatiu, projecte
curricular de centre, projecte curricular d’àrea, etc.
Possibilitats i límits.
Equip docent. Geografia. Clima. Pressupost. Equipaments, instal·lacions, materials, etc. (Propis / aliens)
OBJECTIUS/COMPETÈNCIES DE LA “UD”
A. Especificació dels objectius d'aprenentatge de la UD
en relació a:1. FETS, CONCEPTES, SISTEMES CONCEPTUALS
SABERS
2. PROCEDIMENTS
SABER FER
Habilitats motrius, tècniques esportives, etc.
3. ACTITUDS VALORS I NORMES
SABER ESTAR - SABER ACTUAR – SABER COMPORTAR-SE
B. Relació amb altres objectius d’etapa i d’àrea
C. Especificació de les competències de la UD i la seva relació amb les competències de l’àrea de l’Educació Física i les
generals i bàsiques de l’etapa
CONTINGUTS DE LA UNITAT DIDÀCTICA
ESPECIFICACIÓ DELS CONTINGUTS INTERNS DE LA “UD”
DISCIPLINARSDISCIPLINARS
RELACIO AMB CONTINGUT D’ALTRES UUDD DE L’ÀREA DE L’EF
INTRADISCIPLINARSINTRADISCIPLINARS
RELACIÓ AMB ALTRES CONTINGUTS D’ALTRES ÀREES O MATÈRIES(Geografia/Història/Filosofia/Anglès/Matemàtiques/etc)
INTERDISCIPLINARSINTERDISCIPLINARS
RELACIÓ AMB CONTINGUTS TRANSVERSALS(Actituds, valors, normes, conductes i habilitats socials, etc.)
TRANSDISCIPLINARSTRANSDISCIPLINARS
METODOLOGIA DE LA UNITAT DIDÀCTICA
ESTABLIR I DETERMINAR
ELS MÈTODES DIDÀCTICSGlobals, analítics, mixtes.
LES FORMES DIDÀCTIQUESExposició, demostració, descobriment guiat, plantejament
de problemes, etc.
ELS MEDIS DIDÀCTICSPissarra, projeccions, murals, pòsters, material, equipament, etc.
ACTIVITATS DE LA UNITAT DIDÀCTICA
TIPUS D’ACTIVITATSGLOBALS / ANALÍTIQUES
DEFINIDES / OBERTES
DESENVOLUPAMENT / APRENENTATGE
EXPERIMENTACIÓ / CREACIÓ
PROGRESSIÓ I ALTERNÀNCIAINTENSITAT, VOLUM, CÀRREGA, REPETICIONS, ADEQUACIÓ, DURADA, ETC.
CARÀCTERTEÒRIQUES, PRÀCTIQUES, MOTIVACIONALS, D’INICIACIÓ, DE SÍNTESI, D’AVALUACIÓ,
DE REFORÇAMENT, ETC.
AVALUACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICA
A. INICIAL / FORMATIVA / FINAL
B. INDIVIDUAL / GRUPAL
C. CRITERIAL / NORMATIVA
D. AUTOAVALUACIÓ / COEVALUACIÓ
E. PROCEDIMENTS/ CONCEPTES / ACTITUDS
ADAPTACIONS CURRICULARS DE LA UNITAT DIDÀCTICA
A. OBJECTIUS I CONTINGUTS
B. ACTIVITATS
C. MATERIAL
D. AVALUACIÓ
E. ALTRES
BIBLIOGRAFIA DE LA UNITAT DIDÀCTICA
A. LLIBRES
B. APUNTS
C. REVISTES
D. AUDIOVISUALS
E. PÀGINES WEB
Etc.
Sessions“Nom” de la Unitat Didàctica SESSIÓ: 1,2,3 / N
OBJECTIUS
de la
SESSIÓ
PROCEDIMENTALS:
CONCEPTUALS:
ACTITUDINALS:
COMPETÈNCIES:
MATERIAL
PART INICIAL Controls/ Presentació/ Explicació / Motivació / Activació / Escalfament, ...
PART PRINCIPAL
Exercicis
Activitats
Orientacions
Adaptacions
Feed-backs
Etc.
Exercicis/Activitats
Variacions
Temps/Grups
Incidir en .... Feed-back
Adaptar ...
Observacions
Etc.
PART FINAL Revisió i valoració de la sessió / Constatació de dificultats / Progrés individual / Desactivació / Estiraments / Tornada a la normalitat / ....
Dibuix
Esquema