Guia didàctica
Monogràfic 5 Curs: 2014 - 2015
Carta de presentació i currículum
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 2
1. Introducció
El Projecte de Vida Professional -ProVP- és un programa de suport i acompanyament al Pla d’acció tutorial dels
centres educatius i te com a objectiu ajudar a crear l’itinerari d’orientació acadèmica i professional dels
alumnes a partir dels 16 anys i especialment els que estan en la franja dels 18 als 24.
Estructura
1. Activitat prèvia d’activació d’idees i reflexió vers els interessos professionals.
2. Sessió bàsica (1h)
3. Sessió d’aprofundiment (1h)
4. Activitats complementaries
Continguts
1. Versió Inicial
Adreçada a l’alumnat que encara ha d’iniciar i/o consolidar la presa de decisions sobre les pròpies motivacions
i interessos professionals.
2. Versió Avançada
Adreçada a l’alumnat que ja ha consolidat la presa de decisions sobre els propis interessos professionals.
Materials
3. Quadern de treball de l’alumne:
Fitxes de treball (sessió bàsica i sessió d’aprofundiment).
4. El web Barcelona Treball www.bcn.cat/treball:
Conté les aplicacions multimèdia i els recursos per a poder realitzar les sessions.
Col·lecció de monogràfics
5. Interessos professionals 6.Canals de recerca de feina
6. Formació i sistema educatiu 7.Procés de selecció
7. Competències clau 8.Valors del treball
8. Entrevista de feina 9.Esperit emprenedors
9. Carta de presentació i currículum 10.Recerca de feina 2.0
11.Plataforma Empresa-Ocupació
Requeriments tècnica dels ordinadors
Tots els recursos multimèdia disponibles en el web Barcelona treball www.bcn.cat/treball, estan desenvolupats amb
tecnologia Flash. A més de disposar de versions actualitzades dels diferents programes (recomanats Flash Player 10,
Reader9) i navegadors ( recomanats Explorer 8, Firefox3, Safari5, Opera11)
Edició i producció. Ajuntament de Barcelona. Barcelona Activa i Consorci d'Educació de Barcelona. Àrea d'Innovació i
Suport Educatiu. Programa de Suport a l'Orientació Acadèmica i Professional. Fundació BCN Formació Professional.
Elaboració: Equips del Consorci d'Educació de Barcelona i Barcelona Activa - Capital humà i Iniciativa Emprenedora
Disseny i maquetació: Direcció d’Art i Disseny: 2creativo.net
Any de publicació: 2010 Actualització: 2014
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 3
2. Estructura del monogràfic
Versió Inicial
Adreçada a l’alumnat que encara ha d’iniciar
i/o consolidar els processos de recerca de
feina.
Recomanada per a 4t d’ESO, PFI, CFGM,
batxillerat y grups per a proves d’accés.
Versió Avançada
Adreçada a l’alumnat que ja ha consolidat o té
experiència en els processos de recerca de
feina.
Recomanada per a CFGS, ensenyaments
artístics i ensenyaments esportius, educació
secundària per a persones adultes.
Versió
Sessió
Objectius
Quadern alumnat
www.bcn.cat/treball
Inicial Bàsica
(1 h)
Reconèixer i identificar què
és la carta de presentació
i el currículum i els
diferents apartats que els
componen.
Fitxa de treball
1
La carta
de presentació
i el currículum.
Es pot fer a l’aula però
caldrà visualitzar
videocurrículum a
www.bcn.cat/treball
Inicial Aprofundiment
(1 h)
Reconèixer les estratègies
necessàries per a realitzar
un bon currículum.
Fitxa de treball
2
Elaborem un bon
currículum
No és necessària.
Es pot fer a l’aula.
Avançada Bàsica
(1 h)
Consolidar el coneixement
d’ús del currículum i
disposar d’eines per a triar-
ne
el model més adequat.
Fitxa de treball
1
El meu propi
currículum i la
carta de
presentació
Models de currículum.
Nota: si s’imprimeixen els
models i es faciliten
còpies a l’alumnat no fa
falta
www.bcn.cat/treball
Avançada Aprofundiment
(1 h)
Consolidar el
reconeixement d’ús de les
cartes de presentació.
Fitxa de treball
2
La nostra
candidatura
Es pot fer a l’aula però
caldrà consultar altres
formats de CV a
www.bcn.cat/treball
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 4
3. Activitat prèvia
Abans de la sessió és recomanable realitzar una
activitat de motivació i reflexió sobre els temes
que es treballaran en les dues sessions del
monogràfic (bàsica i aprofundiment). És
important que l’alumnat doni la seva opinió i
debati amb els seus companys/es respecte a les
qüestions que es presenten.
Aquesta activitat és molt aconsellable per a
l’alumnat que realitzi la Versió Inicial, i s’ha
de valorar si cal realitzar-la en el cas de la
Versió Avançada, segons el punt de partida de
l’alumnat.
La durada d’aquesta activitat és adaptable a
les necessitats de cada grup.
+ Es recomana dedicar-hi, almenys, 20 minuts.
Objectius d’aquesta activitat:
▪ Reconèixer la importància del currículum i
de la carta de presentació en el procés de
recerca de feina.
▪ Reflexionar sobre els aspectes formals
d’aquests documents i sobre la seva
fonamentació.
Preguntes per al debat:
▪ Sabeu què és una carta de presentació?
▪ Quina informació creieu que cal incloure
en un currículum?
▪ Què creieu que valoren les empreses
d’una carta de presentació i d’un
currículum?
Per a finalitzar l’activitat, el professor/a fa un breu
comentari sobre les idees que han sorgit i
introdueix la sessió posterior. Explica que es farà
una activitat per tal que l’alumnat pugui:
1. Versió Inicial
Conèixer què és una carta de presentació
i un currículum i saber com s’han de
realitzar.
2. Versió Avançada
Conèixer a fons l’objectiu i l’ús del
currículum i la carta de presentació
i adquirir les eines per a realitzar-los.
4. Preparació de la documentació
Per a poder iniciar el monogràfic cal que cada
alumne/a tingui imprès el quadern de l’alumnat
corresponent (Versió Inicial o Versió
Avançada), que està format per les fitxes de
treball de la sessió bàsica i de la sessió
d’aprofundiment.
+ Es recomana imprimir les dues sessions de la
versió corresponent per tal d’afavorir la
continuïtat de la tasca.
Tota la documentació està disponible a les
PÀGINES WEB següents:
Web Consorci d’Educació de Barcelona
www.edubcn.cat
Ruta per accedir als materials:
Suport educatiu i recursos/Projecte de Vida
Professional/Materials didàctics
Web Barcelona Treball
www.bcn.cat/treball
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 5
5. Esquema de les sessions
Sessió bàsica (1h)
Vers
ió
Blo
c
Tem
ps
TEMA
METODOLOGIA
MATERIALS ALUMNAT
Inicial
1 5’ Expectatives de la sessió Interrogativa /
expositiva
Fitxa de treball 1
Avançada Fitxa de treball 1
Inicial
2 10’
La carta de presentació Interrogativa /
participativa Fitxa de treball 1
Avançada El currículum: Idees
prèvies
Participativa /
expositiva /
exploratòria
www.bcn.cat/treball: Models de
currículum
Hi ha l’opció d’imprimir els models de CV
i no fer ús de www.bcn.cat/treball
Inicial
3 20’
El currículum: estructura i
finalitat
Treball en grup /
participativa Fitxa de treball 1
Avançada Realització d’un
currículum
Treball individual/
participativa Fitxa de treball 1
Inicial
4 20’
Analitza un currículum i
visualitza un
videocurrículum Treball individual /
participativa
Fitxa de treball 1
Avançada La carta de presentació Fitxa de treball 1
Inicial
5 5’ Síntesi i tancament Expositiva /
participativa
Fitxa de treball 1
Avançada Fitxa de treball 1
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 6
Sessió d’aprofundiment (1 h)
Vers
ió
Blo
c
Tem
ps
TEMA
METODOLOGIA
MATERIALS ALUMNAT
Inicial
6 5’ Presentació i expectatives
de la sessió
Interrogativa /
expositiva
Fitxa de treball 2
Avançada Fitxa de treball 2
Inicial
7 10’
Repàs de la funció i
estructura del currículum Interrogativa /
Treball individual
Fitxes de treball 2 i 1
Avançada El videocurrículum Fitxa de treball 2
Inicial
8
20’ Elaborar un currículum a
partir d’una biografia Treball per parelles Fitxa de treball 2
Avançada 15’ Practicar l’Elevator Pitch Treball en grup /
participativa Fitxa de treball 2
Inicial
9
15’ Anàlisi dels currículums
elaborats Treball individual /
participativa
Fitxa de treball 2
Avançada 20’ Les xarxes socials
professionals: Linkedin Fitxa de treball 2
Inicial
10 10’ Posada en comú i
conclusions
Expositiva /
participativa “Aquest bloc no té cap material associat”
Avançada
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 7
6. Desenvolupament de les sessions bàsiques
Continguts Versió Inicial
Versió Inicial – Bloc 1 5’
> Expectatives de la sessió
S’inicia la sessió, comprovant que l’alumnat
disposa de la còpia de la fitxa de treball 1
corresponent a la sessió bàsica del monogràfic.
> Presentació de la sessió:
Idees clau que cal tenir presents al llarg del
desenvolupament de la sessió:
▪ El currículum i la carta de presentació
formen part de tot un procés de recerca de
feina i s’ha de ser conscient que són la nostra
targeta de presentació o primer contacte amb
les organitzacions on volem treballar.
> Objectiu:
Reconèixer què és la carta de presentació i el
currículum, i distingir els diferents apartats que
els componen.
> Pregunta
Per què és important saber elaborar un
currículum i una carta de presentació? Què cal
elaborar primer, el currículum o la carta de
presentació? (torn obert d’intervencions).
> Desenvolupament de la sessió:
Elaboració de dues cartes de
presentació mitjançant l’ordenació de
fragments barrejats i posada en comú
de la tasca realitzada. Aquesta
activitat té l’objectiu de conèixer les
parts d’una carta de presentació.
Activitat similar d’ordenació de
fragments de currículum.
Correcció d’un currículum, per
extreure’n propostes de millora.
Comentari sobre les qüestions
principals a tenir en compte en la
carta de presentació i en el
currículum.
Continguts Versió Avançada
Versió Avançada – Bloc 1 5’
> Expectatives de la sessió
S’inicia la sessió, comprovant que l’alumnat
disposa de la còpia de la fitxa de treball 1
corresponent a la sessió bàsica del monogràfic.
> Presentació de la sessió:
Idees clau que cal tenir presents al llarg del
desenvolupament de la sessió:
▪ El currículum és una eina de presentació que
serveix per a establir el primer contacte amb
les empreses on volem treballar.
> Objectiu:
Consolidar el coneixement d’ús del currículum i
disposar d’eines per a triar el model més
adequat.
> Pregunta
El meu currículum serà el mateix per a totes les
ofertes de feina o per a totes les empreses on
l’enviï? (torn obert d’intervencions).
> Desenvolupament de la sessió:
Breu repàs en comú sobre els apartats
que ha de tenir un currículum.
Consulta de diferents models de
currículum.
Confecció individual del currículum.
Revisió, en grups de tres, per extreure
bones idees i defectes habituals en
l’elaboració d’un currículum.
Posada en comú.
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 8
Versió Inicial – Bloc 2 10’
> La carta de presentació
L’alumnat constitueix grups de quatre
persones. Cada grup realitza l’exercici a de la
fitxa de treball 1 Ordeneu les cartes de
presentació. L’exercici consisteix a ordenar
correctament dues cartes de presentació a
partir de fragments de text desordenats. Una
de les cartes és la resposta a una oferta de
feina i l’ altra és una carta d’autocandidatura.
S’indica a l’alumnat que disposa de 10 minuts
per a fer l’activitat.
Es demanen dos voluntaris de dos grups
diferents per a sortir a la pissarra i reconstruir
cada model de carta. El professor/a destaca
aquells aspectes importants de les cartes i
elabora una llista de les diferents seccions que
ha de tenir. Al llarg de tot el procés,
s’aprofiten els possibles errors o diferències
d’opinió per a aclarir i reforçar els aspectes
principals.
‼ Alerta:
Ambdós models són per enviar per correu
electrònic. En cas que es volgués enviar per
correu postal, caldrà incloure la referència de
l’empresa i de l’oferta de feina a la que ens
presentem.
‼ Alerta:
Al final d’aquesta guia, en l’apartat 8.
Solucionari, es pot consultar una proposta
d’ordenació de les dues cartes, seguint els
models que trobareu en www.bcn.cat/treball.
‼ Alerta:
L’exercici (1) també es pot fer en plenari i per
a la realització de l’exercici (2), l’alumnat té
dues opcions: ordenar els fragments per a
construir la carta o buscar una empresa a
l’apartat de directoris d’empreses del web i
redactar una carta d’autocandidatura.
Versió Avançada – Bloc 2 10’
> Currículum i idees prèvies
Es pregunta a l’alumnat quins apartats creuen
que ha de tenir un currículum. Se’ls indica que
pensin en la seva experiència. El professor/a va
anotant els apartats a la pissarra, a mesura que
es van proposant.
S’explica a l’alumnat que, abans de fer el seu
currículum, és important conèixer els diferents
models possibles. Se'ls indica la ruta que han de
seguir a www.bcn.cat/treball per a consultar
els models de currículum.
RUTA: Eines> CV i Carta>Currículum>
>Documents relacionats> (models de
currículum)
El professor/a comenta que hi ha uns apartats
del currículum que són obligatoris, com les
dades personals, i d’altres que són opcionals,
com l’objectiu professional.
L’alumnat consulta els diferents models de
currículum.
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 9
Versió Inicial – Bloc 3 20’
> El currículum: estructura i finalitat
Els mateixos grups de quatre persones de
l’exercici anterior treballen el currículum. Se’ls
indica que tenen 10 minuts per a ordenar els
fragments del currículum de l’exercici b de la
fitxa de treball 1 Ordeneu el currículum.
S’explica a l’alumnat que han de distribuir els
títols dels apartats i, dins de cada títol, la
informació corresponent.
Es demanen dos voluntaris de grups diferents
per a sortir a mostrar la seva proposta a la
resta del grup. El professorat destaca aquells
aspectes importants dels currículums i elabora
una llista de les diferents seccions que ha de
tenir. Al llarg de tot el procés, s’aprofiten els
possibles errors o diferències d’opinió per a
aclarir i reforçar els aspectes principals:
▪ Han de contenir sempre els apartats de
dades personals, formació, coneixements
d'idiomes, coneixements d’informàtica,
experiència professional i altres dades
d’interès.
▪ Es poden incloure les pràctiques en
una empresa en l'apartat d'experiència
professional; cal determinar quina informació
pot formar part de l'apartat d'altres dades
d'interès.
▪ Cal evitar les faltes d'ortografia.
‼ Alerta:
Al final d’aquest quadern del professorat, en
l’apartat 8 (solucionari) , es pot consultar una
resposta model d’elaboració del currículum
d’aquest exercici, així com les preguntes més
freqüents (apartat 11).
Versió Avançada – Bloc 3 20’
> Realització del currículum
S’indica a l’alumnat que ara pot realitzar el seu
propi currículum. Per a fer-ho, ha de seguir la
plantilla de l’exercici b de la fitxa de treball 1
Comenceu a elaborar el vostre propi
currículum.
Se’ls indica que han de tenir en compte els
models que han treballat a l'exercici anterior.
Es demana que imaginin el lloc de feina i el
tipus d’empresa a la que voldrien dirigir el
currículum i que la descriguin breument a
l’espai de la plantilla corresponent.
A continuació, es demana a l’alumnat que formi
grups de tres persones per a analitzar un mínim
de dos currículums. Al llarg del procés han de
prendre nota dels possibles errors o millores
que es podrien introduir, així com de tots
aquells que creguin que són punts forts. Se’ls
indica que ho han d’escriure en l’exercici c de
la fitxa de treball 1 Punts forts i punts febles
dels currículums.
Es demana a cada grup que triï un error o
aspecte que cal millorar, i un punt fort.
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 10
Versió Inicial – Bloc 4 20’
> Analitza un currículum i visualitza un videocurrículum
Una vegada ja tenen una primera idea sobre els
apartats d’un currículum, es demana a
l’alumnat que analitzi un altre currículum
mitjançant l’exercici c de la fitxa de treball 1
Analitzeu un currículum. S’explica a
l’alumnat que es tracta d’analitzar i millorar
aquest currículum tenint en compte el que s’ha
comentat amb anterioritat.
Es posa en comú l’exercici d’anàlisi i el
professor/a elabora una llista a la pissarra amb
tots els errors identificats i els comentaris dels
grups. En sessió plenària, es classifiquen els
errors en les categories següents: errors de
format, errors d’enfocament, errors
sintàctics/ortogràfics, etc. Poden anotar-ho en
l’exercici d de la fitxa de treball A1 Apreneu
dels errors.
A continuació el professor/a comenta que
existeix un altre format de Cv anomenat
videocurrículum que trobaran seguint la ruta de
l’exercici e de la fitxa de treball A1 Altres
maneres de presentar el teu CV: El
videocurrículum.
RUTA: Eines> CV i Carta>Currículum>
>Enllaços d’interès> Tumeves (video
currículum)
+ El Videocv detalla el nostre perfil
professional en un format audiovisual que
podem compartir, al igual que altres formats
multimèdia. Aporta una informació personal de
forma directa i que en paper no són capaços de
reflectir. Per tant, és una bona eina de
diferenciació, i de valor afegit davant dels
altres candidats/es utilitzant la venda personal
mitjançant la imatge. La seva duració no ha de
sobrepassar els tres minuts. Actualment és un
format poc utilitzat i és complement del
currículum de paper, no substitut.
Aquest tipus de CV és adequat si:
Es vol donar un valor afegit al currículum en paper i a banda de la informació professional proporcionada, vols mostrar com ets físicament, com t’expresses, quines són les teves competències comunicatives,... en definitiva donar una imatge.
Es vol reforçar la candidatura mitjançant la presència i reputació digital a la web 2.0. Pots vincular el videocv a altres eines de social com blogs i xarxes professionals.
Versió Avançada – Bloc 4 20’
> La carta de presentació
El professor/a incideix en la funció de la carta
de presentació en els processos de recerca de
feina.
S’indica a l’alumnat que ha de constituir grups
de tres persones i escriure cinc tipus
d’informació o seccions que hauria de tenir una
carta de presentació. Ho han d’anotar en
l’exercici d de la fitxa de treball 1 Estructura
de la carta de presentació del quadern de
l’alumnat. Es dediquen 5 minuts a aquesta
activitat i es desprès es posen en comú.
Cal fer un recordatori dels dos models de carta
de presentació (autocandidatura i resposta a
una oferta de feina). Trobareu informació en
l’apartat de preguntes freqüents.
A continuació,el professor/a indica que els
mateixos grups de tres persones de l’exercici
anterior consultin les dues cartes de
presentació de l’exercici e la fitxa de treball 1
Corregiu cartes de presentació. S’han
d’identificar els possibles errors i realitzar les
correccions adients, segons el model creat en
l’exercici anterior.
L’alumnat s’ha de posar en el lloc de l’empresa
que rep la carta de presentació i indicar les
impressions que aquesta empresa obté del
candidat/a.
Finalment, s’obre un breu torn obert de
paraules per a aclarir dubtes o desacords i
modificar la plantilla final de les cartes de
presentació. El seu propi model de carta de
presentació l’han d’escriure al final de
l’exercici f de la fitxa de treball 1 El vostre
model de carta de presentació.
‼ Alerta:
En l’apartat 8. Solucionari d’aquesta guia, hi ha
indicacions per a corregir aquest exercici, així
com les preguntes més freqüents (apartat 10).
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 11
Versió Inicial – Bloc 5 5’
> Síntesi i tancament
Per a tancar la sessió, el professor/a posa
èmfasi en la importància dels dos documents
treballats (la carta de presentació i el
currículum) i recorda la llista d’errors trobats
en els dos documents.
+ Es recomana continuar amb la sessió
d’aprofundiment (2) per tal de treballar
estratègies per a l’elaboració d’un bon
currículum. S’ha de demanar a l’alumnat que
guardi la fitxa de treball 1 que ha omplert.
Versió Avançada – Bloc 5 5’
> Síntesi i tancament
Com a conclusions de la sessió, es posen en
comú els punts forts i febles de cada grup.
S’acomiada la sessió reforçant la idea clau:
El currículum i la carta de presentació són les
eines que ens serveix per establir el primer
contacte amb les empreses on volem treballar.
+ Es recomana continuar amb la sessió
d’aprofundiment (2) per tal de continuar
treballant estratègies per dissenyar una bona
candidatura.
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 12
7. Desenvolupament de les sessions d’aprofundiment
Versió Inicial – Bloc 6 5’
> Expectatives de la sessió
S’inicia la sessió, comprovant que l’alumnat
disposa de la còpia de la fitxa de treball de la
carta de presentació i el currículum
corresponent a la sessió d’aprofundiment (2),
així com la fitxa treballada en la sessió anterior
(1).
> Presentació de la sessió:
Idees clau que cal tenir presents al llarg del
desenvolupament de la sessió:
▪ El currículum ocult que tenim ha de
quedar reflectit en el currículum.
▪ Cal ser conscient que el currículum és
una representació nostra i un dels
instruments cabdals per aconseguir una
feina.
> Objectiu:
Reconèixer les estratègies necessàries per a
realitzar un bon currículum.
> Pregunta
Cada persona té un únic currículum? (torn obert
d’intervencions)
> Desenvolupament de la sessió:
▪ Breu recordatori dels apartats i els
continguts d’un currículum, a partir de
les conclusions de la sessió anterior.
▪ Elaboració d’un currículum per parelles
a partir d’una biografia proposada.
▪ Posada en comú dels resultats.
Versió Avançada – Bloc 6 5’
> Expectatives de la sessió
S’inicia la sessió, comprovant que l’alumnat
disposa de la còpia de la fitxa de treball de la
carta de presentació i el currículum
corresponent a la sessió d’aprofundiment (2),
així com la fitxa treballada en la sessió anterior
(1).
> Presentació de la sessió:
Idees clau que cal tenir presents al llarg del
desenvolupament de la sessió:
▪ Explorar i practicar altres maneres de
promocionar i donar a conèixer el
currículum.
> Objectiu:
▪ Explorar i practicar altres maneres de
promocionar i donar a conèixer el
currículum.
> Pregunta
Saps com fer més atractiva la teva candidatura?
(torn obert de paraules)
> Desenvolupament de la sessió:
▪ Repàs de la funció de la carta de
presentació, del currículum i dels seus
apartats.
▪ Explorar altres formats de currículum.
▪ Practicar el nostre Elevator pitch.
▪ Crear el perfil professional a Linkedin.
▪ Anàlisi de diferents tipus de currículum.
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 13
Versió Inicial – Bloc 7 10’
> Repàs de la funció i estructura del currículum
El professor/a demana a l’alumnat que recordi
la feina feta a l’anterior sessió i es repassen els
errors que es van anotar a l’exercici d de la
fitxa de treball 1 Aprèn dels errors.
Es descriu l’activitat central de la sessió: han
de treballar per parelles i elaborar un
currículum a partir de la biografia d’un
personatge que poden consultar a l’exercici a
de la fitxa de treball 2 Elaborar un bon
currículum requereix pràctica i
autoconeixement. S’insisteix en el fet que cal
respectar els aspectes comentats en el repàs de
la sessió anterior.
Versió Avançada – Bloc 7 10’
> El videocurrículum
El professor/a pregunta a l’alumnat si sabem
què és i per a què serveix un videocurrículum.
En funció de les respostes, el professor/a
explica que és un sistema innovador de
presentar la nostra candidatura i una bona eina
de diferenciació i de valor afegit davant dels
altres candidats/es utilitzant la venda personal
mitjançant la imatge. La seva duració no ha de
sobrepassar els tres minuts. Actualment és un
format poc utilitzat i és complement del
currículum de paper, no substitut.
S’indica a l’alumnat que de manera individual
visualitzin un videocurrículum al web
www.bcn.cat/treball seguint la ruta indicada a
l’exercici a de la fitxa de treball 2 El
videocurrículum. Aquest exercici pretén
ajudar a l’elaboració del guió de l’Elevator
pitch de l’exercici següent.
La ruta és la següent:
RUTA: Eines > CV i Carta> Enllaços
d’interès> Tumeves
‼ Alerta:
Aquest model s’aconsella per a persones que
dirigeixen el seu currículum a camps
professionals on la imatge personal és molt
valorada, com el màrqueting o la comunicació o
en l’àmbit audiovisual, ja que en aquesta
presentació es pot transmetre tècnicament el
coneixement sobre la matèria; també en poden
fer ús aquelles persones que, simplement,
vulguin proporcionar un valor afegit al seu
currículum habitual.
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 14
Versió Inicial – Bloc 8 20’
> Elaborar un currículum a partir d’una biografia
L’alumnat, per parelles, redacta el currículum
a partir de la biografia d’un personatge.
Realitza l’exercici a de la fitxa de treball 2
Elaborar un bon currículum requereix
pràctica i autoconeixement. El professor/a
pot anar assessorant la feina de les diferents
parelles, resoldre dubtes, proporcionar idees,
qüestionar els alumnes, etc.
‼ Alerta: En comptes de fer el currículum a partir de la
biografia d’un personatge, l’alumnat pot
realitzar el seu propi currículum, destacant
en l’apartat d’altres dades d’interès, les
competències i habilitats adquirides a la seva
vida quotidiana (per exemple: bona
comunicació, responsabilitat, compromís...
Versió Avançada – Bloc 8 15’
> L’Elevator pitch
El professor/a explica a l’alumnat que
practicaran una tècnica que es diu Elevator
pitch que consisteix en la presentació inicial
del currículum per tal de vendre’l en un
interval de temps de 60 segons.
S’indica a l’alumnat ha de pensar en el lloc de
treball que li agradaria ocupar i en una
empresa; i preparar una petita
presentació/discurs de la seva trajectòria
acadèmica i professional (CV) seguint el guió i
pautes de l’exercici b de la fitxa de treball 2
que desprès hauran de presentar a la resta de
companys/es. Cal vetllar per tal que cada
alumne anoti, almenys,algunes idees al voltant
de les preguntes del guió.
Per a elaborar aquest discurs es facilita a tots
els alumnes un mateix guió: Qui sóc? Què faig?
Quins són els meus punts forts (aspectes que
em diferencien d’altres candidats)?
Exemples: Qui sóc?
Sóc autor d’un bloc sobre noves tecnologies...
Què faig?
Escric amb l’objectiu de fer més properes les
noves tecnologies al públic més jove...
Quins són els meus punts forts?
Sóc una persona que li agrada estar al dia sobre
les noves tecnologies...
He estudiat a l’estranger a través d’un
programa Europeu...
A continuació es comencen les presentacions
individuals davant del grup. El professorat
demana voluntaris i, en cas que no sorgeixin,
escull les persones a l’atzar.
Mentre un alumne/a fa la presentació, la resta
de companys/es han de fer l’observació i
prendre nota de les seves observacions a
l’exercici b.1 de la fitxa de treball 2.
‼ Alerta:
El concepte d’elevator pitch o conversa de
l’ascensor consisteix en exposar en 2 o 3 minuts
la biografia professional o pla de negocis.
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 15
Versió Inicial – Bloc 9 15’
> Anàlisi dels currículums elaborats
El professor/a indica que les diferents parelles
han de constituir grups de quatre i comentar
els seus currículum. Es demana que apuntin les
diferències en l’exercici b de la fitxa de treball
2 Compara el teu currículum amb els dels
vostres companys.
Versió Inicial – Bloc 10 10’
> Posada en comú i conclusions
Com a cloenda de la sessió, es comenten amb
tot el grup les diferències que han identificat
entre els currículum. S’insisteix en el paper del
currículum com a eina de representació
personal.
Versió Avançada – Bloc 9 20’
> Les xarxes socials professionals
El professor/a pregunta a l’alumnat si sabem
què són les xarxes socials, com per exemple,
Facebook i a continuació, si sabem què són les
xarxes socials professionals (exemple Linkedin)
i per a què serveixen.
En funció de les respostes, el professor/a
explica que les xarxes socials professionals,
com Linkedin, tenen l’objectiu de fomentar el
networking i la interrelació entre diferents
professionals que es registren en elles per tal
de donar-se a conèixer com a professional i/o
establir contactes amb altres professionals.
Es tracta, doncs, d’una manera de
promocionar-se com a professional i de donar a
conèixer el nostre currículum.
S’indica a l’alumnat que a nivell individual,
realitzin l’exercici c Les xarxes socials
professionals de la fitxa de treball 2. Aquest
exercici consisteix en la creació del perfil
professional a Linkedin seguin els passos que
s’indiquen al Quadern de l’alumne.
La ruta és la següent:
RUTA: Eines > Canals de recerca de
feina> Escull una de les següents opcions>
>Networking >Veure>Enllaços d’interès>
‼ Alerta:
No cal que l’alumnat acabi de completar durant
aquest sessió el 100% del seu perfil.
Versió Avançada – Bloc 10 10’
> Posada en comú i conclusions
Es pregunta a l’alumnat si la sessió ha canviat
la importància que atorgaven al currículum, a
les diferents maneres de presentar-lo i de
promocionar-se com a professional. S’obre un
torn obert d’intervencions i es tanca la sessió.
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 16
8. Solucionari
Versió Inicial
Cartes de presentació
> Carta en resposta a una oferta
> Carta d’autocandidatura
1 Senyors/es,
2 En resposta a l’anunci publicat al diari La Vanguardia el 15 d’agost del present,
sol·licitant una administrativa comercial (Ref. Adm-08-10), us faig arribar el meu
currículum.
3.a Per la meva experiència professional com a administrativa comercial durant més de
tres anys i la meva formació, em considero capacitada per cobrir aquest lloc de treball.
3.b Sóc una persona organitzada, responsable, orientada al client, amb bones habilitats
comunicatives, molt motivada per continuar progressant dins d’aquest àmbit, i amb
capacitat d’adaptar-me a diferents situacions.
4 Espero que el meu perfil sigui del vostre interès. Així, quedo a la vostra disposició per
ampliar la informació sobre la meva candidatura en una entrevista personal.
5 Atentament,
6 Anna Martí Ferrer
(exercici a de la fitxa de treball Inicial 1 Ordeneu les cartes de presentació)
1 Senyors/es,
2 Em dirigeixo a vostès per expressar el meu interès per treballar a la seva empresa,
líder en el sector de les telecomunicacions i amb una forta presència a nivell
internacional.
3.a Com poden comprovar al meu currículum, tinc formació i experiència com a
administrativa comercial, ja que fa més de tres anys que treballo.
3.b Sóc una persona organitzada, responsable, orientada al client, amb bones habilitats
comunicatives, molt motivada per continuar progressant dins d’aquest àmbit, i amb
capacitat d’adaptar-me a diferents situacions.
4 Els agrairia tenir l’oportunitat de mantenir una entrevista personal amb vostès per fer
qualsevol aclariment i ampliar la informació resumida al meu currículum.
5 Atentament,
6 Anna Martí Ferrer
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 17
Currículum
DADES PERSONALS
ROBERT CASTILLO PÉREZ
Nascut a Barcelona el 23 de desembre de 1985
Via Favència, 255 1r 4a
08042 – Barcelona
620 11 11 11 / 934 017 456
FORMACIÓ REGLADA
2003 Tècnic Auxiliar Electrònica. (Títol de formació professional).
Centre d’estudis Roca, Barcelona.
FORMACIÓ COMPLEMENTÀRIA
2006 – Mosso de magatzem (20 h) PRECOMSA
2007 – Conductor de Toro mecànic (50 h) PRECOMSA
2008 – Gestió i logística d’un magatzem (100 h) CINFO
2010 – Gestió informàtica (175 h) CIFO LA VIOLETA
IDIOMES
- Castellà: llengua materna
- Català: nivell alt parlat, nivell mitjà escrit
- Coneixements bàsics de francès
INFORMÀTICA
Coneixements a nivell d’usuari de programes de paquet Office, correu electrònic
i navegació per Internet.
(exercici b de la fitxa de treball Inicial 1 Ordeneu el currículum)
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 18
EXPERIÈNCIA PROFESSIONAL
2005-2006 Mosso de magatzem PRECOMSA
▪ Càrrega i descàrrega de les mercaderies
▪ Distribució de les mercaderies pel magatzem
2006-2007 Conductor de toro mecànic ATLANTA S.L.
▪ Càrrega i descàrrega de camions
▪ Conducció de toro mecànic: gasolina i diesel
2007-2008 Encarregat de magatzem XESCO
▪ Control informàtic de les mercaderies
▪ Gestió d’equip de 5 persones
2008-2009 Encarregat de magatzem COMTAL S.A.
▪ Organització i control de l’entrada i sortida de mercaderies
▪ Supervisió de l’equip de 10 mossos del magatzem
2009-Actual Conductor de mercaderies DISCON S.L.
▪ Distribució nacional de productes congelats
▪ Responsabilització de les mercaderies i la seva documentació
COMPETÈNCIES CLAU
▪ Treball en equip
▪ Planificació i organització
▪ Iniciativa
ALTRES DADES D’INTERÈS
▪ Disponibilitat per a incorporació immediata
▪ Disponibilitat per a desplaçaments a nivell nacional
▪ Carnet de conduir B1 i C. Vehicle propi
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 19
Versió Avançada
Currículum
Adriana Martí Martí
624 85 55 87/93 444 55 66
Formació acadèmica
2006 Tècnica Superior Administració i Finances Institut Llevant
2004 Batxillerat Institut Cardona
Formació complementària (ordenació cronològica inversa)
2006 Gestió i Comptabilitat, Centre d’Estudis Financers,150h
2005 Nominaplus XP, PIMEC,60h
2005 Monitor de Gimnàs, CCC Centro de Estudios, 50h
Falten coneixements d’idiomes i coneixements informàtics
Experiència professional
2008-actual Caixera MERCADONA
2006-2008 Administrativa Porta22,Barcelona Activa
Funcions:
▪ Agenda: control i coordinació de reunions i viatges
▪ Atenció telefònica i recepció de visites i gestió de correspondència
▪ Redacció de documents diversos i elaboració de Presentacions en
Power Point
▪ Elaboració de nòmines
2005 Auxiliar Administrativa F.C.D.S, S.A.
Funcions:
▪ Suport al Departament d’Administració
▪ Gestió de nòmines
Altres dades d’interès
Coneixements de cuina vegetariana
Foto
Exercici c de la fitxa de treball Avançada 1 Analitzeu un currículum
Trobareu marcades en groc les correccions
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 20
Carta de presentació
(Indicacions sobre la correcció d’exercicis
referents a la carta de presentació fitxa de
treball 2)
Els tres paràgrafs principals de les cartes de
presentació han de reflectir la informació
següent:
▪ 1er paràgraf:
Explicació del motiu / Raó de la carta
Resposta a una oferta: referència al lloc de
treball i a la font de l’oferta.
Autocandidatura: mostra el coneixement
de l’empresa
▪ Aportar dades de contacte personal i
del destinatari (capçalera).
▪ Indicar el lloc de treball al qual fa
referència l’oferta.
▪ Fer referència al mitjà de comunicació
o font de l’oferta.
▪ Aportar coneixements que es tinguin
sobre l’empresa (activitat econòmica,
història, referències, informacions
addicionals, etc.) .
▪ 2n paràgraf:
Resum de les claus del CV de forma breu
i clara
Indica el motiu pel qual oferim els nostres
serveis, fent un resum de les nostres
competències tècniques i personals més
valorades, i emfatitza la formació i experiència
relacionada.
▪ Característiques personals i
professionals que fan apte/a per al lloc
que cal cobrir.
▪ Funcions que es poden desenvolupar,
coneixements pràctics i teòrics.
▪ 3er paràgraf:
Sol·licitud d’entrevista
Finalitza fent referència a la voluntat de ser
pres en compte en el procés de selecció i a una
possible entrevista per a ampliar la informació.
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 21
Cartes de presentació
Exercici d de la fitxa de treball 2 Corregiu
cartes de presentació
> Carta d’autocandidatura
L’anàlisi de la carta que es presenta a
continuació aplega un seguit d’impressions que
pot rebre el seleccionador de personal en
llegir-la.
Anàlisi:
La impressió que rep el lector de la carta és
que aquest candidat/a no sap el que vol, no
mostra coneixement de l’empresa ni dels
departaments o llocs de feina existents.
La frase “Puc ser d’utilitat a la seva empresa…”
indica dubte sobre les pròpies aptituds, i pot
donar una percepció a l’empresa que una
persona que s’expressa de forma tant imprecisa
no pot ser prou útil pel lloc de treball.
Tampoc explica ni argumenta els seus assoliments
professionals ni les seves competències clau: “Em
considero una persona responsable, entusiasta,
organitzada i motivada...”
Hi ha diverses possibilitats per millorar aquesta
carta. Aquest n’és un exemple:
Cristian Gómez Pérez
C/Diputació, 45 1r 2a
08001Barcelona
T.93 222 33 44/656 656656
A/e. [email protected]
Barcelona, 10 de gener del 2011
NESTLÉ
Responsable de Recursos Humans
Av. Països Catalans, 33
08015 Esplugues de Llobregat
Senyors/es,
Em dirigeixo a vostès per a expressar el meu interès per a treballar a la vostra empresa
líder en el sector i amb una llarga trajectòria en el mercat de la Indústria Alimentària.
Com podeu comprovar al meu currículum adjunt, tinc formació i experiència com a
comptable, ja que fa més de tres anys que treballo en departament de finances i el meu
objectiu és continuar progressant professionalment en aquest sector. Sóc una persona
responsable,molt motivada per a continuar progressant dins d’aquest sector i amb
capacitat d’adaptar-me a diferents situacions.
Agrairia tenir l’oportunitat de mantenir una entrevista personal amb vostès per contestar
qualsevol pregunta i ampliar la informació resumida en el currículum.
Atentament,
Cristian Gómez Pérez
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 22
> Carta en resposta a un anunci
L’anàlisi de la carta que es presenta a
continuació aplega un seguit d’impressions que
pot rebre el seleccionador de personal en
llegir-la.
Anàlisi:
La impressió que rep el seleccionador és que es
tracta d’una carta molt formal i servicial, però
no fa referència ni al lloc de treball ofert, ni a
l’empresa.
Repeteix informació: “ Li adjunto el meu
currículum i una fotografia, tal i com
s’indicava. Amb aquesta carta els faig arribar el
meu currículum per si fos del seu interès.”
No argumenta perquè “ crec estar capacitada
per ocupar la plaça que ofereixen”.
Es tracta d’una carta estàndard vàlida per a
qualsevol anunci però no està personalitzada
per aquella oferta en concret.
Hi ha diverses possibilitats per millorar aquesta
carta. Aquest n’és un exemple:
Cristian Gómez Pérez
C/Diputació, 45 1r 2a
08001Barcelona
T.93 222 33 44/656 656656
A/e. [email protected]
Barcelona, 10 de gener del 2011
NESTLÉ
Responsable de Recursos Humans
Av. Països Catalans, 33
08015 Esplugues de Llobregat
Ref.: Comp-01-10
Senyors/es,
En resposta a l’anunci aparegut al diari El País el passat dia 10 de desembre, sol·licitant
un comptable (Ref.: Comp-01-11) us faig arribar el meu currículum adjunt.
Per la meva experiència com a comptable durant més de tres anys i la meva formació en
Empresarials, em considero capacitada per a cobrir aquest lloc de treball. Sóc una
persona responsable,molt motivada per a continuar progressant dins d’aquest sector i
amb capacitat d’adaptar-me a diferents situacions.
Espero que el meu perfil sigui del vostre interès. Així quedo a la vostra disposició per a
ampliar la informació sobre a meva candidatura en una entrevista personal.
Atentament,
Cristian Gómez Pérez
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 23
9. Glossari
Ocupació
Conjunt de tasques, responsabilitats i funcions
que un individu exerceix en un lloc de treball i
que requereix d'uns coneixements, d'una
formació, d'unes competències personals i, en
alguns casos, d'experiència professional.
Autoconeixement
Procés de reflexió i anàlisi del propi perfil.
Aquesta anàlisi ha d’identificar els interessos
professionals de la persona, els seus
coneixements, les seves competències, i també
les motivacions de la persona vers el treball.
Aquest procés permet prendre consciència del
propi potencial professional, així com de les
mancances, en contraposar-ho a les demandes
del mercat de treball.
Realitzar un procés d’autoconeixement pot ser
un procediment necessari en diferents moments
de la pròpia vida professional. Així, els
interessos professionals, les motivacions envers
el treball i les competències poden variar en
funció de la nostra experiència vital i
trajectòria professional.
Per tant, tot procés d’autoconeixement permet
ajustar-se als requeriments del mercat de
treball i revisar el propi projecte professional, i
és clau a l’hora de buscar feina o plantejar un
canvi professional.
Currículum
El currículum constitueix una de les principals
eines de venda personal en els processos de
recerca de feina.
És un document de presentació en el qual es
recullen dades personals, formatives,
d’experiència i de competències, i que permet
un primer contacte amb les organitzacions on
s’aspira a treballar.
D’aquesta manera, cal tenir en compte que la
qualitat del currículum i la imatge que amb ell
es projecta pot influir en el futur professional.
Valorar la importància del currículum,
identificar els diferents blocs d’informació de
què consta, conèixer els models principals i la
funció de cadascun, i saber adequar el
currículum a l’objectiu professional, són passos
previs per a l’elaboració d’un bon currículum,
per tal que susciti l’interès de qui ho llegeix i
convoqui la persona a una entrevista de feina.
Carta de presentació
Eina lligada al currículum. Es tracta d’un
document concís i formal, que té com a missió
introduir breument la candidatura, tot
destacant els aspectes més rellevants de la
persona en funció del lloc de treball, i
aconseguir despertar interès cap al currículum.
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 24
10. Preguntes freqüents
1.- Per a què serveix una carta de presentació?
La carta de presentació és una eina lligada al
currículum. Es tracta d’un document concís i
formal, que té com a missió introduir breument
la candidatura, destacant els aspectes més
rellevants de la persona en funció del lloc de
treball, i aconseguir despertar interès cap al
currículum.
2.- Com puc fer la carta de presentació?
La carta ha de ser concisa, breu i directa,
utilitzant termes clars i senzills.
Parla d’allò que se sap fer, de les aptituds,
experiència, coneixements, etc.
S’ha de ressaltar que el perfil s’adapta al perfil
que l’empresa està demanant.
La carta s’ha adaptar a cada oferta, ha de
donar la imatge de que és única i exclusiva per
a aquella oferta.
3.- Quin tipus de carta és més adequat?
Hi ha diferents tipus de carta; segons la
situació, s’ha d’escollir la que sigui més
adequada:
▪ La carta de resposta a un anunci:
Quan s’ha vist publicada una oferta de feina, ja
sigui en premsa, en una borsa de treball, a
Internet o en qualsevol altre mitjà. En aquesta
carta cal fer referència al lloc de treball ofert,
indicant la font on s’ha vist publicat, la data i
adaptant el perfil al que demana l'empresa
(ressaltant els punts forts pels quals s’és un
candidat adequat). L'objectiu és participar en
el procés de selecció per a cobrir aquell lloc de
treball.
▪ La carta de presentació o autocandidatura:
Quan no hi ha una oferta de feina o no se’n té
constància. En aquesta carta, hom es dóna a
conèixer, ofereix els serveis i defineix
clarament quin és l'objectiu professional i de
quina manera pot ser útil per a l’empresa. És
recomanable parlar de l’empresa i per què
interessa treballar-hi. L’objectiu és tenir
l’oportunitat d’una entrevista amb el cap de
personal i constar a la seva base de dades per a
futurs processos de selecció.
▪ La carta de seguiment d’una oferta:
Quan es vol fer un seguiment de les empreses i
de les ofertes a les quals hom s’ha presentat.
És recomanable, si després d’un temps no s’ha
rebut cap resposta per part de l’empresa. En
aquesta carta, cal interessar-se pels resultats
de la sol·licitud, i es torna a oferir els serveis
professionals per a futures necessitats de
l’empresa, a l’hora que s’actualitzen les dades
del currículum si han canviat.
▪ La carta d’agraïment:
Quan es vol agrair l’atenció i el temps dedicat
en l’entrevista. En aquesta carta, es recorda
que es continua interessat/da en el lloc de
treball. D’aquesta manera, s’aconsegueix que
es recordin del candidat i que es tingui en
compte per a futures ofertes de feina.
S’aprofita l’ocasió per a enviar un currículum
més actualitzat.
4.- Per a què serveix el currículum?
L’objectiu principal del currículum és obtenir
una entrevista de feina. Per tant, el que volem
amb el currículum és despertar a l’empresa el
desig de conèixer-nos i, com a resultat final,
aconseguir que ens convoquin per a fer una
entrevista de feina. Aquest és el motiu pel qual
és imprescindible adaptar el currículum per a
cadascuna de les ofertes de feina.
5.- Quan s’utilitza?
El currículum s’utilitza quan la persona que
busca feina es vol posar en contacte amb
organitzacions o empreses. Aquest contacte es
pot realitzar per diferents motius:
▪ Per a respondre a una oferta de feina publicada
en qualsevol canal de recerca de feina (borsa
de treball, premsa o intermediaris entre
l’oferta i la demanda).
▪ Per a presentar-se de manera espontània a una
empresa, en forma d’autocandidatura.
▪ Per a potenciar o ampliar el networking (xarxa
de contactes) per a possibles feines.
6.- Com s’estructura un currículum?
El currículum conté dades de tipus personal,
formatiu i professional estructurades de forma
clara i concisa en grans blocs d’informació.
No existeix un esquema únic possible; un
currículum consta habitualment d’uns blocs o
apartats fixos i d’altres optatius.
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 25
Així, els blocs fixos que haurien de figurar en
un currículum són els següents:
▪ Dades personals:
Es posa l’èmfasi especial en el nom i els
cognoms, telèfon per a ser localitzat de forma
permanent i en l’adreça electrònica. Les dades
com el NIF, lloc i data de naixement i estat
civil no són estrictament necessàries. En el cas
de persones estrangeres pot ser positiu indicar
el NIE o que es disposa de permís de treball en
vigor.
▪ Dades sobre formació:
Cal diferenciar dos apartats: formació reglada
(educació secundària obligatòria, formació
professional, estudis universitaris) i formació
complementària (cursos especialitzats,
seminaris, jornades, etc.) Les dades que han de
constar són la data d’obtenció de la titulació,
nom del títol obtingut, centre i, en el cas de la
formació complementària, hores de durada.
▪ Experiència professional:
Cadascuna de les diferents experiències haurien
de destacar especialment el lloc ocupat i
contenir també el nom de l’organització o
empresa, la data d’inici i acabament i les
funcions desenvolupades més importants.
▪ Coneixement d’idiomes:
Destacar el grau de domini (oral i escrit) i els
títols i estades a l’estranger significatives.
Coneixement d’informàtica; destacar els
diferents sistemes operatius i programes
informàtics i grau de domini.
6.- Quins altres elements puc introduir al currículum?
Es poden incloure de manera opcional altres
blocs/apartats en funció del nostre perfil i
objectiu professional:
▪ Objectiu professional:
Es tracta d’una afirmació concreta i concisa
sobre quin tipus de feina es vol desenvolupar i
serveix per a facilitar als seleccionadors/res la
preselecció mitjançant el coneixement dels
nostres interessos. Pot facilitar al candidat/a
que es presenta a llocs de treball molt
específics o, per altra banda, limitar-li un tipus
de feina concret en l’empresa i no permetre la
possibilitat d’optar a altres llocs vacants a
l’empresa. S’ha de valorar la conveniència o no
d’especificar-ho en funció de la candidatura.
▪ Competències Clau:
Les competències clau són aquelles
característiques personals que diferencien a les
persones amb resultats superiors en el seu lloc
de treball i es demostren a través de conductes
observables i avaluables. En els processos de
selecció, les empreses donen cada vegada
major importància al perfil de competències
per a poder diferenciar candidats/es molt
similars pel que fa a la formació i a
l’experiència. Per tant, aquestes competències
es poden mostrar en el currículum associades a
les tasques que han permès posar-les en
pràctica, desenvolupar-les i millorar-les.
▪ Referències:
Només s’inclourien si ens les demanen
explícitament.
▪ Organitzacions i associacions a les
quals es pertany:
Es relacionen si es creu que resulten d’interès
per al lloc que cal cobrir (per exemple, si s’és
membre d’un esplai i s’opta a una feina on es
tractarà amb gent jove). No es recomana citar
l’afiliació política, religiosa o sindical.
▪ Aficions:
Es citen aquelles que poden reforçar el perfil al
qual el candidat es presenta (per exemple, si
agrada la pintura i es presenta a un perfil on es
valora la creativitat) o estan relacionades
directament amb el lloc que cal cobrir.
▪ Publicacions, beques i distincions o
premis:
Si es poden relacionar amb el perfil
professional al qual ens presentem o es poden
extreure un conjunt d’habilitats o aptituds útils
per al lloc que cal cobrir (per exemple, si s’ha
guanyat algun premi d’escriptura i el lloc al
qual s’opta valora la capacitat analítica.)
8.- Com es fa un bon currículum?
En el currículum és tant important el contingut
com la forma. S’ha d’escollir el model de
currículum més adequat per al perfil
professional. És important reflexionar que es
disposa de com a màxim dos fulls per a explicar
a algú que no ens coneix de res, qui som, què
hem fet i què podem arribar a fer a la seva
empresa.
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 26
9.- Quants tipus de currículum hi ha?
Hi ha diferents tipus de currículum, segons com
s’organitza la informació; els més habituals són
els següents:
▪ Currículum cronològic:
L’experiència professional apareix relacionada
de forma cronològica progressiva; per tant, se
situen en primer lloc les dates més antigues
fins arribar a la darrera experiència
professional.
Aquest model s’aconsella per a persones que
portin temps treballant en una mateixa
empresa o per a persones amb una curta
trajectòria professional.
▪ Currículum cronològic invers:
Les dates s’organitzen començant per la més
recent.
Aquest model s’aconsella per a persones que
vulguin ressaltar les seves últimes experiències
professionals per a considerar-les més
importants i les que tenen més a veure amb
l’objectiu professional que s’hagin marcat.
▪ Currículum temàtic o funcional:
Les experiències professionals s’agrupen segons
les diferents àrees funcionals on s’hagi
treballat (per exemple, àrea d’atenció al client
o àrea d’administració) o àrees temàtiques on
es tingui experiència (per exemple, àrea de
consultoria, àrea de docència o àrea de
recerca).
Aquest model s’aconsella per a persones que
estiguin pensant en canviar de professió o
reorientar-se professionalment, ja que aquest
currículum permet destacar la pròpia
experiència professional i aquelles tasques o
fites que interessin.
▪ Currículum per competències:
La importància i l’èmfasi es posen a les
competències clau desenvolupades en les
diferents experiències professionals. S’han
d’acreditar aquestes competències associant-
les a les tasques o responsabilitats exercides.
Aquest model s’aconsella per a persones que
estiguin pensant en reorientar-se
professionalment o no tenen experiència
suficient en el perfil sol·licitat per l’empresa,
però consideren que a les seves experiències
anteriors han desenvolupat les competències
clau necessàries per a aquest nou objectiu
professional.
10.- Quin tipus de currículum és més adequat?
Cal escollir el model de currículum segons la
formació, experiència professional, l’oferta de
feina i l’empresa a la qual ens presentem.
Aquesta elecció dóna una imatge més positiva
d’un mateix i més adient al lloc per al qual ens
oferim.
11.- Que és un videocurrículum?
El videocurrículum és un sistema innovador que
afegeix la dimensió més humana al tradicional
currículum en paper. És una bona eina de
diferenciació i de valor afegit davant dels altres
candidats/es utilitzant la venda personal
mitjançant la imatge. La seva duració no ha de
sobrepassar els tres minuts. Actualment és un
format poc utilitzat i és complement del
currículum de paper, no substitut.
Aquest model s’aconsella per a persones que
dirigeixen el seu currículum a camps
professionals on la imatge personal és molt
valorada, com el màrqueting o la comunicació o
en l’àmbit audiovisual, ja que en aquesta
presentació es pot transmetre tècnicament el
coneixement sobre la matèria; també en poden
fer ús aquelles persones que, simplement,
vulguin proporcionar un valor afegit al seu
currículum habitual.
12.- I un portafolis digital?
En aquest tipus de currículum, Internet es
converteix en l’espai de comunicació central.
Aquest model s’aconsella per a persones que
busquen ocupacions on és necessari mostrar els
projectes i dissenys realitzats com a valor
afegit per a elaborar una bona presentació del
currículum i aconseguir una entrevista
personal.
13.- En què consisteix l’Europass?
Consisteix en un currículum dins el marc
europeu, necessari per a matricular-se en un
programa educatiu o formatiu en un altre país,
treballar o trobar feina a l’estranger.
Aquest tipus de currículum inclou cinc
documents: el currículum i el passaport de
llengües, el Suplement Europass al Títol
Superior i el document Mobilitat Europass.
Aquest model s’aconsella per a persones que
desitgen fer recerca de feina a Europa amb
l’objectiu de fer comprensibles fàcilment les
seves capacitats i competències.
Per a més informació:
www.iter.es/pdf/cveuropass.pdf
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 27
14.- Puc penjar el meu currículum a les xarxes socials?
Actualment existeixen webs que faciliten el
networking virtual, com les anomenades
“xarxes socials” a Internet; n’hi ha que són
professionals i d’altres més informals.
Les xarxes socials professionals que faciliten
networking virtual (xing, linkedin, etc), tenen
un funcionament similar al facebook, on es
dóna a conèixer el perfil professional. A més
pots interactuar amb altres professionals que
formen part de la teva xarxa directa de
coneguts o be amb els que encara no has creat
un vincle concret (per ex. grups, debats,
fòrums,etc).
15.- Què ha d’incloure el meu currículum si estic buscant la meva primera feina?
En aquest cas és important donar més èmfasi
en les competències personals desenvolupades
al llarg de la vida: responsabilitat, treball en
equip, compromís, relacionant-les amb aquelles
experiències obtingudes encara que no fossin
en l’àmbit laboral estricte, com per exemple,
fer de cangur, donar classes de repàs, etc.
16.- Consells per a elaborar un bon currículum
▪ Realitzar una bona estructura de les dades i
escollir un model que permeti ressaltar els
èxits professionals assolits.
▪ Adaptar el currículum a cadascuna de les
ofertes a les quals ens presentem, ja que això
suposa conèixer què es vol i en què consisteix
el lloc per al qual ens oferim.
▪ Acompanyar el currículum de la carta de
presentació.
▪ Organitzar els blocs del currículum segons el
que es vulgui destacar primer (cal recordar que
els/les seleccionadors/es llegeixen el
currículum de dalt a baix). Si es considera que
l’experiència és més important que la formació
s’ha de posar a davant; cal fer el mateix amb
els altres apartats: idiomes, informàtica, etc.
▪ Proporcionar una adreça electrònica amb un
nom seriós.
▪ Adjuntar una fotografia (és opcional si no la
demanen) que sigui recent, de bona qualitat i
ajustada a la imatge real.
▪ Indicar, en l’apartat de dades personals, si es
disposa del carnet de conduir o qualsevol altre
permís, si l’oferta de feina ho requereix.
▪ Tenir en compte que els motius
d’acomiadament, de canvi de feina o de
períodes d’inactivitat, no s’han de posar al
currículum; en tot cas ja es preguntarà a
l’entrevista.
17.- A vegades he donat classes particulars i he fet de cangur els caps de setmana, això s’ha d’incloure en el currículum?
Sí, en un primer currículum és important
recollir totes les experiències professionals, tot
i que no s’hagi signat un contracte de treball,
de la mateixa manera que les pràctiques
realitzades.
18.- És millor posar fotografia al currículum o no?
Sempre és molt millor que el currículum disposi
de foto, sobretot si es demana explícitament.
Si es decideix posar foto, ha de ser
actualitzada, tipus DNI i en color.
19.- Quina extensió ha de tenir un currículum?
Com a màxim ha d’ocupar dos fulls però, en el
cas de currículums científics (on es recullen
investigacions en què s’han participat,
publicacions, etc.), pot arribar fins a deu.
Guia didàctica Monogràfic 5: Carta de presentació i currículum Curs: 2014-2015
| GD 5 | 28
11. Activitats complementàries
Versió Inicial – Versió Avançada
Les cartes de presentació i el currículum
> Objectiu:
Conèixer els models de carta de presentació
i currículum que es poden utilitzar.
RUTA: Eines> CV i Carta> Documents>
(models de carta de presentació i
currículum)
Versió Inicial – Versió Avançada
La carta de presentació i el currículum
> Objectius:
Redactar una carta de presentació en resposta
a l’anunci de l’oferta de feina. Redactar un
currículum que encaixi amb el perfil
professional del candidat i s’adeqüi a l’oferta
de l’anunci.
> Indicacions:
Facilitar als alumnes un anunci d’una oferta de
feina i una fitxa amb un perfil d’un candidat
que podria encaixar en aquella oferta.
En grups de tres o quatre persones s’ha
d’elaborar una carta de presentació i un
currículum seguint els models treballats a les
sessions del monogràfic.