Infantil 2015 20162015 2016
Dóna-li un respir
DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA
Amb tu, un nou compromis
Els impactes de la nostra petjada ecològicaesgoten els recursos del planeta i les possibilitatsde desenvolupament de la humanitat.
Infantil
DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
2015 20162015 2016
8
Amb tu, un nou compromís
OBJECTIU GENERALSerconscientsdeleslimitacionsdelanaturaiconèixerenquinamidadepenemdelsrecursosnatu-ralspertalquel’espèciehumanasubsisteixi.
OBJECTIUS ESPECÍFICS• Queelsalumnessiguincapaçosd’identificarlabrossageneradaalseuentorn,diferenciar-la,classificar-laireciclar-la.
• Sensibilitzarelsnensinenessobretenircuradelmediambient.• Fomentarl’úsresponsabledel’aigua.• Conscienciarautilitzareltransportpúblicomitjansdetransportnocontaminants.
CONTINGUTSConceptuals• Reciclatge:Aprendreadiferenciarelsdiferentscontenidorsdereciclatgeiaprofundirenelsexis-tentsenelnostreentornmésproper.
• Conèixerlesactuacionsmediambientalsalacapad’ozó:lapetjadaecològica.• Úsresponsabledel’aigua.• Conèixerlesdiferentsformesdetransportpúblicinocontaminant.
Procedimentals• Realitzacióderutinesdepensament“Comparaicontrasta”i“Veig,penso,empregunto”.• Lecturadecontes.• Vídeos.• Tallerscreatius.
Actitudinals• Reflexionarsobrelarepercussiódelreciclatgeenelmediambient.• Valorarlaimportànciaderespectaricuidarelnostreentorncomençantpelmésproper,elnos-trepati.
• Fomentarpautesdecomportamentresponsableenl’úsdel’aigua.• Sercapaçdeveureelsbeneficisdel’úsdeltransportpúblicidetransportsnocontaminants.
CONTRIBUCIÓ A L’ADQUISICIÓ DE COMPETÈNCIES BÀSIQUES.• Competènciaencomunicaciólingüística.• Competènciaenelconeixementilainteraccióambelmónfísic.• Tractamentdelainformacióicompetènciadigital.• Competènciasocialiciutadana.• Competènciaculturaliartística.• Competènciaperaprendreaaprendre.
Infantil
DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
2015 20162015 2016
9
Amb tu, un nou compromís
TEMPORALITZACIÓ.Lesactivitatsestriaranenfunciódeltempsquedisposemidelesnecessitatsdelgrup-classe.
Elscontingutsesseqüenciaranendiferentsactivitats,donantrespostaalsobjectiusplantejats.
METODOLOGIA.Lametodologia serà activa,basadaenel joc,potenciant la creativitat i l’experimentació a travésd’aprenentatgessignificatius,de rutinesdepensament,paletesd’intel·ligènciesmúltiplesperpartdelsnensinenes,partintdelsseusconeixementsprevis,delessevesexperiènciesiinteressos.
Launitatdidàcticaactuacomaeixglobalitzador interrelacionantelsobjectius,elscontinguts, lesactivitatsilescompetènciesbàsiques.
Tindremencomptealtres principis enquèfonamentemlametodologia:
Socialització: A través de diferents situacions d’aprenentatge on s’oferiran moments peragrupar-se,desenvolupantactitudsd’ajuda,col·laboracióiempatia.
Afectivitat:Perquèelssentimentsilesemocionsmouenelsaprenentatges.
Activitat i experimentació: Planificant activitats que permetin la manipulació i experimen-tació, donant-li un enfocament actiu, ja que els nens i nenes són protagonistes del procésensenyament-aprenentatge.
Individualització:Estéencomptelescaracterístiquesindividualsdecadanen/aadaptant-nosalsseusmomentsevolutiusialsseusnivellsdeconeixement,respectantelsdiferentsritmesdedes-envolupamentiaprenentatge.
Infantil
DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
2015 20162015 2016
10
Amb tu, un nou compromís
DESENVOLUPAMENT0. LA PETJADA ECOLÒGICA QUÈ ÉS? (Professor)Ésunindicadordel’impacteambientalqueesgeneraapartirdelanostrademandaderecursosna-turals.Mesuraladesproporcióentreelsrecursosqueconsumimielsrecursosdequèdisposemenelnostreentorn..
Veure vídeo http://youtu.be/ -- mY D25Lmb8
1. ACTIVITATS PER A L’AULALesactivitatsesrealitzaranatravésd’unapaletad’intel·ligènciesmúltiples.
Activitats per treballar les Intel·ligències Múltiples:
Lingüística: Conte “L’arbre que no tenia fulles” https://www.youtube.com/watch?v=B0oysk5y_fk. Treballarposteriormentlacomprensiódelconte
Infantil
DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
2015 20162015 2016
11
Amb tu, un nou compromís
L’ARBRE QUE NO TENIA FULLES
Eraunarbretanlleig,tanlleig,quenoteniafulles.Estavasolalcampimaihaviavistunaltrearbre.Peraixònosabiaqueelsar-brestenenfulles.Itampocsabiaqueelleratanlleig.
Peròundiavasentirdiraunsnens:
-Vajaporqueriad’arbre!
-NoServeixperares.
-NiTansolstéfulles.
Llavorsesvaposartristperquèesvaassabentarqueeralleig.IlivadiralSol:
-Tuqueetstanpoderós,potsdonar-mefulles?
ElSollivacontestar:
-Jonopucdonarfullesalsarbres.Véstuabuscar-les.
Il’arbretvadir:
-NoPuc.Tincelspeusclavatsaterra.
UnaltrediavadiralVentGris:
-Tuqueetstanpoderós,dóna’malgunesfulles!
IelVentGrislivacontestar:
-Josétreurelesfullesdelsarbres,perònosécomesposen.Nopucajudar-te.
VapassarlaPlujail’arbrelivadir:
-SenyoraPluja,elsmeuspeusestanclavatsaterra.Potsportar-mealgunesfullesperadornarlesmevesbranques?
IlaPlujalivacontestar:
-Jonopucdonar-tefulles.Jonomésséplorar.Vaigaplorarpertu.
LaPlujaesvaallunyar,plorant.
-Ai,Senyor,quinadesgràcia!Unarbretquenotéfulles!
Elpobrearbretsensefullesesvaquedarencaraméstrist.Ideia:
-Heanatalsméspoderososinom’hanajudat.Janingúpodràajudar-me!
Peròunbondiavandirelsnens:
-Anemaadornaraquestarbre!
Vanportarpaperdecolors:vermell,verd,blau,groc...Ielvantallaratrossetsielvananarenganxantal’arbret.Ialcapd’unaestonal’arbretvaquedarpledefulles.Fullesblavesivermelles,fullesgroguesiverdes.
IvapassarelSoliesvaquedarunaestonallargamirant,perquèmaihaviavistunarbretanbonic.VapassarelVentGrisiesvapararensec:
Infantil
DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
2015 20162015 2016
12
Amb tu, un nou compromís
-Vajaambl’arbret!Quinesfullestanboniqueshatrobat!
IelVentGrisvadonarunavoltapernoarrencar-necap.
VapassarlaPluja,ialveureaquellesfullesvermelles,blaves,groguesiverdes,selivantallarlesllà-grimesivadir:
-QuinaPena!Janopodréplorarmésperaquestarbret!
IlasenyoraPlujavamarxaramblessevesllàgrimesaunaaltrabanda.
Desprésvanvenirelsnensivanballaralvoltantdel’arbret,quejaestavamoltcontentambleslesse-vespreciosesfulles.
Musical: Escoltar la cançó “Reducir, reutilizar y reciclar” https://www.youtube.com/watch?v=gKB_7MUPxT4. Aprendrelacançó,posar-ligestos,cantar-la,...
Matemàtica:Desprésdetreballareltemadelreciclatgeielcolordelscontenidors,realitzarunase-riacióambgometsqueelsrepresenten:blau-verd-groc
Naturalista:Recollirresidusalpatialfinalitzarl’esbarjo(pots,embolcalls,papers...)isepararaclas-seenunmural.Analitzarireflexionarsobrel’activitatrealitzada.
Espiritual:Sessió d’Interioritat: Visualització d’un bosc.
Entremalasalad’Interioritatensilenciidescalços.Ensestiremalesestoretesitanquemelsulls,escoltemunsminutsmúsicarelaxantdesonsdelbosc...sesentalgunocelletdelluny,elventmoulesbranquesdelsarbres...elpasdel’aiguad’unbrolladorproper...
https://www.youtube.com/watch?v=eQjhPO2h8SI&list=RDx7VCuqY1yXM&index=8
Aquests sons provenen d’un bosc amagat, està net i ple d’arbres, vegetació, ocells, papallo-nes,esquirols...nosaltrespassegemobservantquenohihapapers,ampolles...niescombrariesabandonades.
Aquestéselboscqueensagradatrobarielquevolemqueobservinelsaltres...
SiTOTStenimcuradelanaturapodremgaudird’ella…
Escoltemensilenciunsminutsméslamúsicaidesprésanembaixantelvolum.
Pocapocanemobrintelsulls,femunarespiracióprofundaicomencemamoure’nslentament...
Assegutsal’estoretacompartimlliurementcomenshemsentit.
Cinestèsia:Realitzarunarepresentació:
‒ Laclasseesdivideixendosgrups:‒ *Elgrup1éslanaturalesa(plantes,animals,arbres….)‒ *Elgrup2éslacontaminació,elmalbaratamentdel’aigua,elnoreciclar…‒ Elgrup2caminaalvoltantdelgrup1,iveieml’efectenegatiusobreaquest.(plantesquenocreixen,animalsquemoren,arbressensefulles.....)
Intervéelvellsaviqueviual’interiordelbosciconeixelsseussecrets.Convençalsdelgrup2quenocontaminin,elsanimaaquetinguincuradelanatura.
Infantil
DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
2015 20162015 2016
13
Amb tu, un nou compromís
Quanelgrup2canvia(janocontamina,janomalbaratairecicla),elgrup1,creix,totésharmonia,elshabitantsdelboscviuenfeliços.Elpaisatgeésextraordinari.
Artística:Ferfullesper“vestir”l’arbrerelacionant-loambelconte“L’arbrequenoteniafulles”
Interpersonal: Escoltar l’audiciód’ÓscarPascasio “Las riberasdelPisuerga”estirats, relaxats...imaginantunanaturalesanetaipensarquèpucferpercontribuir-hiicompartir-ho(potserambundi-buixquedecorilaclassefinsalfinaldelaunitat)
https://www.youtube.com/watch?v=we47xq8po4U
Interpersonal:Rutinadepensament“Veig-penso-empregunto”sobrelaimatgedelapetjadaso-brelaTerra.
VEIG PENSO EMPREGUNTO
Infantil
DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
2015 20162015 2016
14
Amb tu, un nou compromís
ALTRES MATERIALS COMPLEMENTARIS
Infantil
DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
2015 20162015 2016
15
Amb tu, un nou compromís
Infantil
DEIXA LA TEVA PETJADACONTRA LA POBRESA
Unitat Didàctica: Deixa la teva petjada contra la pobresa
2015 20162015 2016
16
Amb tu, un nou compromís
El Pirata “mano verde”.
Diuenelsquesaben,queenunailladelCaribexistiauntre-sorenterratpelpirata”ManoVerde.”
Aquestsobrenomse’lvaguanyarperportarsempreunarbrepetitqueplantavaaldesembarcaritrepitjarterra.
Alessevesbutxaqueslesllavorsgerminavendetantaterraqueacumulaven...
Lallegendaeraseguidapermoltsbuscadorsdetresors,nin-gúfinsalmomenthaviapoguttrobarelcofreamagat.
FinsquedosamicsenLionel,àlies ”elnarigón” ienNico,àlies”elnegro”se’lsvaocórrercomençaracavarpropd’unagruta,iaixídesprésdemoltdetreballiforats,deixantellloccomformatgegruyère,vantrobareltresor.
Juntsjaqueerenamics…elvanobririvantrobarunmuntdellavors.
Paquetsdellavorsdetoteslesmidesicolors!
I…segonsdiulallegendaaquestsdosamics,comquenosabienquèferamblesllavors,vandeci-dirplantar-les.
I…lesvanplantarpertotselsllocsperonpassavenfinsacobrirtotalaregióambungranboscpledeflors,diuenquealsanimalssalvatgesialesauselsvaagradarmoltquedar-seaviureenaquestlloc.
Idesd’aleshores,aquestaillaésunameravella.Unautèntictresorperelsquelavisiten.
Aixívasercomelcofredelpirata“ManoVerde“esvaconvertirenelmésgrandelstresors.