+ All Categories
Home > Documents > Modalitat de participació individual Document de la ... · dodecafonisme, Arnold Shoenberg,...

Modalitat de participació individual Document de la ... · dodecafonisme, Arnold Shoenberg,...

Date post: 29-Jul-2018
Category:
Upload: phamkien
View: 214 times
Download: 0 times
Share this document with a friend
11
Consorci d’Educació de Barcelona Tercer concurs de bones pràctiques Modalitat de participació individual Document de la proposta didàctica de l’Aula de Música Institut Quatre Cantons del Poblenou, Barcelona. ● Dades del docent ● Títol del projecte ● Nivell educatiu al qual s'adreça ● Objectius principals ● Continguts treballats ● Avaluació de l'alumnat ● Aspectes competencials treballats ● Descripció del projecte Antecedents Sessió 1: Descobrir l’harmonia va ser com descobrir Amèrica? Sessió 2: Nocilla! Sessió 3: Amb quatre acords. The Axis of Awesome ● Temporització ● Recursos i equipament necessari ● Enllaç en línia obligatori ● Participació de l’alumnat: recull de la participació dels alumnes en l’aplicació del projecte ● Observacions
Transcript

Consorci d’Educació de BarcelonaTercer concurs de bones pràctiquesModalitat de participació individual

Document de la proposta didàctica de l’Aula de MúsicaInstitut Quatre Cantons del Poblenou, Barcelona.

Dades del docent Títol del projecte Nivell educatiu al qual s'adreça Objectius principals Continguts treballats Avaluació de l'alumnat Aspectes competencials treballats Descripció del projecte

AntecedentsSessió 1: Descobrir l’harmonia va ser com descobrir Amèrica?Sessió 2: Nocilla!Sessió 3: Amb quatre acords. The Axis of Awesome

Temporització Recursos i equipament necessari Enllaç en línia obligatori Participació de l’alumnat: recull de la participació dels alumnes en l’aplicació del projecte Observacions

Dades del docent

Begonya Folch Martí[email protected] Quatre Cantons del Poblenou, BarcelonaCodi de centre: 08064155

Títol del projecte

Tot descobrint l’harmonia

Nivell educatiu al qual s'adreça

1r d’ESO (67 alumnes)

Objectius principals

1. Conèixer l’harmonia com a element de la música, situar el seu naixement en la història i usarel vocabulari específic relacionat.

2. Trobar l’harmonia d’una melodia donada, tot experimentant el resultat de sumar notes perassaig­error i amb el suport de software en línia per a l’edició de partitures (www.noteflight.com).

3. Fer una composició melòdica per a una harmonia de quatre acords donada, amb notes reals inotes estranyes als acords.

Continguts treballats

Monòdia, polifonia, harmonia, melodia acompanyada, acord, dissonància, consonància, notesreals, notes estranyes, notes de pas, brodadures i apoiatures, temps fort i temps dèbil, frasequadrada, signes de repetició, variacions melòdiques, el paral∙lelisme entre música i pintura pelque fa a la profunditat, el descobriment de la perspectiva en la pintura i el descobriment del’harmonia en la música, el procés de descoberta harmònica al llarg de la història de la música,l’evolució de l’harmonia (visió general, el Cant Gregorià, l’Edat Mitjana, el Renaixement, elBarroc, el Classicisme, Mozart, el Romanticisme, els grans trencaments del segle XX, eldodecafonisme, Arnold Shoenberg, Richard Wagner), acords placats o verticals i acordsdesplegats, el Baix d’Alberti, copiar l’harmonia no és copiar la música, la impregnació com amètode de composició, convertir arxius .aup a arxius.mp3, compartir partitures, enriquimentmelòdic i tímbric, valoració de les pròpies creacions i de les dels companys.

Avaluació de l'alumnat

Les composicions dels alumnes són el producte final d’aquesta proposta didàctica, el resultatdels seus aprenentatges, allò amb què demostren el que han après. Sobre les pròpiescomposicions l’alumnat rep comentaris en cada sessió de treball i pren decisions sobre com ferevolucionar la seva idea musical, amb quins elements pot enriquir-la, variar-la o fer-la mésextensa (repeticions, variacions rítmiques, variacions melòdiques, més notes estranyes, mésinstruments...).Els apunts de classe, l’actitud envers les possibilitats de millora i les correccions, les iniciativespròpies, així com la valoració de les produccions dels companys, són també aspectes aobservar que ens han de servir per a la reflexió i l’autoavaluació.

Aspectes competencials treballats

Aprendre a aprendreCompetència digitalCompetència artística i culturalCompetència d’autonomia i iniciativa personal

Descripció del projecte

Antecedents

Els tres elements de la música.L’alumnat de 1r d’ESO ja havia realitzat pràctiques centrades en el ritme o en la melodia, elsaltres elements de la música, abans d’iniciar les pràctiques de composició sobre l’harmonia. Albloc d’aula hi ha publicada la tasca de composició en percussió corporal, on aïllem aquestelement rítmic i fem servir el cos com a instrument.http://musica.4cantons.cat/percussio-corporal/Un dels objectius d’aquesta pràctica prèvia és poder experimentar que el ritme el portem a dinsdel nostre cos.La nostra pràctica pel que fa a la melodia també ens demostra que la portem a dins:http://musica.4cantons.cat/xix-trobada-de-corals-densenyament-secundari/Ara bé, on és l’harmonia? D’on surt? Algú la va inventar? Quan apareix? Per què no apareixabans, juntament amb els altres elements de la música? Aquestes són les preguntes que faremjust al final de la primera sessió, preguntes elaboratives que serviran com a activitat d’activaciódels coneixements previs i a l’hora com a activitat de motivació. Aquestes preguntes plantegenqüestions per a les quals els alumnes no tenen resposta, situen l’alumnat davant un conflictecognitiu i el predisposem a la descoberta.

Sessió 1: Descobrir l’harmonia va ser com descobrir Amèrica?

(el títol de l’activitat apareixerà al final de la sessió, no al principi)

Fem que l’alumnat observi tres quadres de tres segles diferents, una pintura romànica (ElPantocràtor de Sant Climent de Taüll), una pintura del Renaixement (El Cortejo de los ReyesMagos, de Gozzoli) i una pintura del Barroc (Las Meninas, de Velázquez); els diem els seglesen què es varen pintar. Demanem que observin i comentin les diferències.

Exemple 1: Edat Mitjana

Exemple 2: Renaixement

Exemple 3: Barroc

Parlaran de l’evolució del color, de la figura humana, de la llum, de l’ombra, del rostre, del’expressió de sentiments, del realisme, de la simplicitat... Segurament no els passarà per altsque la primera no té perspectiva, la segona sembla que assaja la perspectiva i la tercera ja la téresolta.

És l’aparició de la perspectiva un canvi molt important? Demanem als nois i noies que valorin si,a partir de la descoberta de la representació de la profunditat, l’ús de la perspectiva serà unaopció del pintor o bé un imperatiu. Els preguntem perquè creuen que la perspectiva no s’haviausat abans. Els preguntem si creuen que a partir d’aquí s’ha usat sempre més. Algú parla deMiró i llavors ens adonem que a partir del s.XX es produirà un trencament amb el realisme enpintura. Podem fer el paral∙lelisme amb el dodecafonisme, que és un dels coneixements previs

dels alumnes perquè anteriorment han realitzat una proposta didàctica de composiciódodecafònica, els “Valsos dodecafònics”, publicada al bloc de l’aula de música:

http://musica.4cantons.cat/arnold-shonberg-el-dodecafonisme/

Tornem a l’època en que la pintura comença a mostrar la representació de la perspectiva.Demanem si coneixen un esdeveniment molt important que va succeïr just en aquella època.Algú parlarà del descobriment d’Amèrica. Llavors parlarem del gran canvi que va suposar pelpensament humà aquest fet, i, de retruc, per l’art, que és obra del pensament humà. Durantaquesta explicació els alumnes fan dibuixos del que s’explica i anoten conceptes clau(teocentrisme-antropocentrisme, teoria geocèntrica-teoria heliocèntrica, EdatMitjana-Renaixement).

Ara farem que escoltin tres fragments musicals també de tres segles diferents i demanem lacomparació en els termes en què l’hem feta amb les pintures, però ara no és la vista la que ensinforma, sinó l’oïda. Els fragments pertanyen a un cant gregorià (monòdia), un organum (inici dela polifonia) i un madrigal del Renaixement (polifonia).Com que els alumnes també tenen coneixements previs pel que fa a cantar a una sola veu(monòdia) o a dues veus (polifonia) i estan acostumats a notar la diferència, de seguida sabenveure que aquestes tres músiques representen exemples de monòdia i de polifonia.

Grans preguntes: On és l’harmonia? D’on surt? És una invenció d’algú? Quan apareix? Per quèno apareix abans, juntament amb els altres elements de la música?

En aquest moment desvetllem que aquesta evolució de la monòdia a la polifonia no va ser fàcil,no va ser ràpida, no va tenir èxits immediats i va succeïr paral∙lela al desenvolupament de laperspectiva en pintura, al descobriment d’Amèrica i a l’arribada d’una nova època pel pensamenthumà, el Renaixement. S’explica breument l’aparició dels primers intents de cant a dues veus,però l’objectiu de la nostra proposta no serà la música de l’Edat Mitjana i del Renaixement, sinómanipular les notes i els acords per a entendre què és l’harmonia i com es construeix perquè“soni bé”.

Sessió 2: Nocilla!

Tots els alumnes coneixen la melodia d’aquesta marca de crema de cacau. Ens proposem queescriguin aquesta melodia tot copiant-la de la pissarra al seu espai personal a noteflight, però nodesvetllem què és el que estan copiant, deixem que ho descobreixin a mida que van escoltant elque van escrivint. Aquest sofware fa sonar el que anem escrivint, així que qui acaba primer trobaque han estat copiant la melodia d’un anunci de TV, i ho dirà als altres, que s’afanyaran a acabarperquè voldran escoltar si ho han fet bé.Quan tots i totes han acabat i pregunten per què han hagut de copiar aquesta melodia, els diemque s’imaginin que han estat contractats per la marca perquè es vol modernitzar l’anunci; troben

que la melodia resulta una mica pobra, plana, i que li aniria bé una harmonia, una “segona veu”.Han estat contractats per buscar l’harmonia d’una melodia; han de millorar la música del’anunci.Per resoldre l’encàrrec amb els seus coneixements previs l’alumnat necessitarà experimentarper assaig-error quines notes “sonen bé” amb quines. Anirem escoltant les harmonies que vantrobant i anirem valorant quines sonen millor. Finalment escriurem totes les combinacions quehan sonat bé i farem hipòtesis sobre com es formen els acords tríades (tot i que tambéexplicarem que n’hi ha de quatríades, quintíades... i tornarem a fer la reflexió del final de lasessió anterior, que l’harmonia és un procés de descoberta, d’experimentació amb el so). Elsacords són “com famílies de notes”, notes juntes que “sonen bé”. Ara hem d’escoltar les sevesversions de l’anunci i les hem de valorar.

Exemple:

http://musica.4cantons.cat/tot-descobrint-lharmonia/

Sessió 3: Amb quatre acords. The Axis of Awesome

http://www.youtube.com/watch?v=oOlDewpCfZQ

Veiem el vídeo “The Axis of Awesome” a Youtube (PDI) i expliquem que les 45 cançons quecantaran en aquest vídeo tenen els mateixos quatre acords i en el mateix ordre. Què ho fa quetantes i tantes cançons hagin copiat aquesta seqüència d’acords? No és plagi? Per què? Quèpassa? Sonen totes igual? Sí? No? Moltes de les cançons que es canten en aquest vídeo sónconegudes pels alumnes. Reproduirem les que ells coneguin amb el piano de l’aula, fentl’èmfasi en la repetició dels acords de l’acompanyament.

I amb quines notes es fan aquests acords? Ho volen saber, perquè amb aquests acords espoden cantar les cançons que ells i elles canten.

Copiem aquests acords en una partitura nova del nostre espai a www.noteflight.com . Deixemun pentagrama buit a sobre per fer una melodia. Demanem que omplin el pentagrama de lamelodia (compàs 4/4) amb quatre negres que siguin notes de l’acord que hi ha a la veu inferior,la de l’harmonia.

Els agrada el resultat, però encara és pobre. És clar, només hi ha notes “de la família” d’aquellacord. I si afegíssim a aquesta primera melodia altres notes que no són de l’acord? Notesestranyes convidades a barrejar-se amb les notes reals? Sonarà estrany? Podria sonar bé?

La professora explica què són les notes estranyes a l’acord, les notes ‘convidades’, notes depas, brodadures i apoiatures. En cada cas de cada nota estranya fem servir una comparacióamb una experiència real i tangible; en el cas de les brodadures, la mateixa paraula ens enproporciona la comparació, anar d’una nota a la superior i tornar, com si estiguéssim brodant(brodadura superior), o anar a la nota inferior i tornar (brodadura inferior). En el cas de la nota depas fem servir la imatge de les pedres que ens ajuden a passar un riu, que han d’estar una a lavora de l’altra perquè ens facin servei; així la nota de pas entre un ‘do’ i un ‘mi’ serà un ‘re’.L’apoiatura també és molt visual, perquè trenca la direcció de la melodia, ascendent odescendent, per ‘apoiar-se’ en la nota superior o inferior, segons el cas.

És el moment d’explicar on podem intercalar aquestes notes estranyes, quina és la “cadira” queoferirem als convidats, no qualsevol cadira, no en qualsevol lloc (explicació dels temps forts ifebles, i les parts de temps fortes i febles). Notes de pas i brodadures aniran en els temps oparts de temps febles; les apoiatures, en canvi, han de posar-se en els temps o parts de tempsforts.

Aquí es pot veure un exemple de melodia amb ‘notes convidades’:

Aquesta sessió 3 ocuparà més classes, implica una elaboració per part de l’alumnat i estàpensada perquè les produccions dels alumnes es vagin desenvolupant a mida que ellsincorporin coneixements nous, cadascú al seu ritme i cadascú amb la complexitat que puguiassumir, sense oblidar el gust musical de cada persona, perquè hi haurà a qui li agradarà unamúsica més elaborada i hi haurà a qui li agradarà més minimalista. Totes les produccionspoden ser excel∙lents i diferents, més extenses, més curtes, més complexes, més senzilles,amb més timbres instrumentals, amb menys, acompanyades de bateria o bé sense cap menade percussió afegida. El projecte només planteja que fem servir els mateixos quatre acords. I sialgun noi o noia vol anar més enllà, pot continuar la seva composició amb altres acords, o bérepetir la seqüència tot incorporant variacions melòdiques, tímbriques, rítmiques... Hi ha moltespossibiltats creatives, i totes poden ser exitoses.

Exemple de partitura d’una alumna:

http://www.noteflight.com/scores/view/4257f1b06a062ec8e61e993cc1dd45b4435f579f

En la publicació al bloc podeu veure l’evolució. Un desenvolupament pot ser també desplegarels acords del baix (harmonia) i convertir-lo en un “Baix d’Alberti”, tot i que aquesta opció esdeixa al gust musical de cadascú.

http://musica.4cantons.cat/tot-descobrint-lharmonia/

Temporització

Tercer trimestre del curs 2012-2013, entre el 25 d’abril i el 24 de maig, 8 sessions

Recursos i equipament necessari

- Piano de l’aula de música

- Pissarres de l’aula de música (PDI i pissarra blanca)

- Ordinador d’aula

- Ordinadors portàtils dels alumnes (cada alumne amb el seu ordinador) i auriculars de cadaalumne

- Noteflight, software en línia per a la creació i l’edició de partitures (versió free)http://www.noteflight.com/login

- Vídeo “The Axes of Awesome” http://www.youtube.com/watch?v=oOlDewpCfZQ

- Recurs en línia “Soundjustlike” http://soundsjustlike.com/ per posar exemples de cançonsdiferents que sonen igual, un lloc web que planteja les similituds rítmiques, melòdiques i/oharmòniques entre parelles de cançons. És un bon recurs per parlar de què és plagi musical.

- Bloc de l’aula de música (Wordpress) “4cants”http://musica.4cantons.cat/tot-descobrint-lharmonia/

- Repositori de sons en línia Soundcloud https://soundcloud.com/

- Correu electrònic dels alumnes

- Gravació amb Audacity i conversió a mp3

- Moodle de l’assignatura on els alumnes i les alumnes pugen les seves composicions en mp3

Enllaç en línia obligatori

(web de centre, bloc, wiki, etc.) relacionat amb el centre on quedi recollit el contingut del treballpresentat de cara a la seva publicació posterior com a bona pràctica. És necessari preveure ladisposició dels permisos necessaris per l’aparició d’imatges de l’alumnat en qualsevol formatmultimèdia.

Bloc de l’aula de música de l’institut Quatre Cantons, “4Cants”:

http://musica.4cantons.cat/tot-descobrint-lharmonia/

Participació de l’alumnat: recull de la participació dels alumnes en l’aplicaciódel projecte

En aquest cas cada alumne té la seva partitura en línia, també en paper per adjuntar-la als seusapunts de classe, els seus arxius mp3 amb les diferents versions de la seva composició, l’arxiump3 definitiu el pujaran al moodle, i al bloc de l’aula publicarem aquestes versions finals(publicació en curs).

Observacions

Al bloc d’aula tot just comencem a publicar les composicions que alguns alumnes ja han donatper acabades. La majoria dels alumnes encara esta fent retocs o variacions en la sevacomposició. Les acabaran en els propers dies i anirem afegint més composicions.


Recommended